Få rabat på ledige borde hos Fru Heiberg. Gratis online reservation. Med Restaurant 2 Night får du lækre madoplevelser til nedsat pris, når du booker spisestedernes ledige borde.
I dag: 25 % rabat
Du kan først bestille fra kl. 10:30
Lørdag: 15 % rabat
Du kan først bestille fra kl. 10:30
Søndag: 10 % rabat
Du kan først bestille fra kl. 10:30
Rabat er på hele regningen.
Beliggenhed
Fru Heiberg ligger centralt på Østerbro i København et stenkast fra Trianglen.
Atmosfære
Indretningen er fransk inspireret med træ og hvide vægge, som skaber hyggelige rammer i det charmerende rum der har plads til ca. 25 spisende. Vores restaurant er det perfekte sted, hvis du har lyst til et break fra den travle hverdag.
Maden
Vores menukort har forskellige retter fra det danske og franske køkken. Vi tilbereder alt fra bunden af de bedste råvarer og med en god portion kærlighed.
Andet
Vinkortet er ikke stort men repræsenterer mange forskellige verdensdele, og der er noget for enhver smag. Priser på flasker fra 215,- og glas fra 45,-
Vi morede os vildt over alt de,t de ikke havde. Meget komisk. Det ændrede ik vores oplevelse, da det mest var ved de omkringstående borde.
De havde ikke mere champagne, ikke mere cava, ikke mere asparges (indgik i to retter), ikke mere cognac, ikke flere cognacglas (hvordan er det muligt, når kun et bord drikker cognac?) og en fejl med kaffen.
Havde alle disse ting ramt os, var vi nok lidt mere utilfredse.
Jeg fik en gratis espresso, da der havde været problemer med kaffen. Den smagte vidunderligt.
De huskede de 25% på regningen :)
Maden og vinen var udmærket Af Inge Lise Melgaard (Birkerød) som via R2N.dk spiste
på restauranten i maj 2012
God oplevelse Af Ole Pedersen (Ruds Vedby) som via R2N.dk spiste
på restauranten i april 2012
Vi var fire personer der alle var meget tilfredse med maden og den afslappede betjening. Stedet har nærmest lidt Parisisk atmosfære.
Kommer gerne igen.
En dejlig oplevelse Af Leif Ryom (Nivå) som via R2N.dk spiste
på restauranten i april 2012
Maden var rigtig god, vi havde ikke noget at udsætte på servicen, der var god vejledning til vin valg og præsentationen af maden var i top.
Vi oplevede at der blev tage hensyn når et nyt bord blev anvist, lokalet er ikke stort. Der kan vi godt komme igen.
Superfin oplevelse! 6 stjerner! Af Kim (Hellerup) som via R2N.dk spiste
på restauranten i april 2012
Sød tjener og super kok lækkert måltid. Hyggelig stemning idet vi kun var os i restauranten en almindelig onsdag, så vi blev rigtig "nurset" om. Vi kommer uden tvivl igen igen!
Lille hyggelig restaurant... Af preben (Valby) som via R2N.dk spiste
på restauranten i april 2012
En hyggelig ung tjener, som viste lidt om, hvad køkkenet kunne leverer. Maden kunne der ikke skrives noget dårligt om, selvom det ikke var de største portioner køkkenet leverede, men det smagte fortrinligt, især grisekæben til forretten.
Stedet kan anbefales.
Lækker lækker mad og super betjening Af Helle Juncker Hansen (København Ø) som via R2N.dk spiste
på restauranten i marts 2012
Maden er afrundet, smagfuld og en fryd for øjet. Anbefaler i allerhøjeste grad jordskokkesuppe med trøffelolie og tørrede svampe samt smørfisken.
Fru heiberg er et lille intimt spiseted, hvor man føler man er i fællesskab med de andre gæster, men hvor man samtidig kan nyde sit private selskab.
Venligt og informativt personale, som skaber god stemning.
Hyggelig restaurant på Østerbro.
Meget lækker mad, til rimelige priser.Især var forretten fantastisk god og særdeles velkomponeret.( Svinekæber med peberrod mmm.)
Chokoladekagen til dessert var god men noget tør, var nok ikke lige lavet samme dag, men smagen var fin nok.
Der var en noget overgearet tjenet, han var sød nok og kunne sit kram, men han kunne hurtigt blive lidt for meget.
Maden var da god Af Michael (København V) som via R2N.dk spiste
på restauranten i marts 2012
Men servicen mv. var langt under middel - dog høflig tjener. Adskillige borde blev glemt, regningen var forkert (måtte rykke for den), vinen var på vej i en taxa (? kom ikke mens vi var der), dagens fangst udsolgt kl. 19 osv.
God atmosfære, mad og betjening helt fra køkkenet Af Thomas Lundbye (Gentofte) som via R2N.dk spiste
på restauranten i marts 2012
Kan anbefales at bruge et par timer til at få en god oplevelse - for alle sanserne . God betjening med anbefaling af vin til hovedretten. Med udsigt til et rent køkken hvor der var styr på flowet. VI fik en god oplevelse, som afgjort skal gøres om.
R2N er en god adgang til at få prøvet nye steder af, vi var aldrig taget på "fru Heiberg" - tak for det!
En super fin middag Af Ole (København Ø) som via R2N.dk spiste
på restauranten i marts 2012
En utrolig venlig og dygtig tjener, som i den grad sørgede efor os sammen med en meget dygtig kok.
Vi kommer snart igen.
levende lys og god stemning. Af suzan nørregaard (København Ø) som via R2N.dk spiste
på restauranten i marts 2012
OK - uden at være prangende Af Dorte (Frederiksberg) som via R2N.dk spiste
på restauranten i februar 2012
Vi fik en fin modtagelse af en opmærksom tjener, der mundtligt introducerede dagens retter for os.
Vi valgte at bestille fiskehovedretten med søtunge og champignonrisottoen. Begge smagte fint, men indrømmet så synes vi, at 225 kr. for fiskeretten reelt er ret dyrt, når størrelsen tages i betragtning. For der var ikke meget mad på tallerkenen. Portionsstørrelsen ville passe fint ind i en 3-retters menu, men i vores tilfælde skulle den altså stå alene. Til gengæld var der MASSER af risotto, så vi gik ikke sultne fra bordet :). Men vi var glade for rabatten, for normalprisen for fisken er for høj.
Det tog 40 minutter at få vores to retter - og vi var endda de første, der bestilte. Det kan skyldes risottoen, men vi følte nu alligevel, at det var længe at vente. De kunne med fordel have stillet lidt brød eller lign. ud på bordet, men det gjorde de ikke.
Alt i alt var det en fin oplevelse, men jeg er ikke sikker på, at vi kommer igen. Det er der for mange andre perler rundt om i København til.
To hyggelige timer Af Per (Holbæk) som via R2N.dk spiste
på restauranten i februar 2012
Kvalitet og pris spillede godt sammen. En enorm opmærksom betjening, ung mand, der ikke vidste hvilket ben, han skulle stå på for at behage os. Hans valg af vin til hovedretten var perfekt. Garnituren til entrecote'n var anderledes, men bestemt god. Alt i alt to hyggelig timer, inden vi skulle på Østre Gasværk og høre Caroline Henderson.
Rigtig hyggeligt aften Af Kristine (København Ø) som via R2N.dk spiste
på restauranten i februar 2012
Fru Heiberg er et meget lille sted, hvor der kun er plads til få mennesker. Det gør tilgengæld stedet meget personligt og hyggeligt. Maden var super lækker - især deres jordskokkesuppe er nok den bedste jeg har fået. Generelt smager maden super godt. Det er alt i alt bestemt et sted jeg bestemt vil tage hen og spise igen.
Kommer gerne igen Af Jeannette (København SV) som via R2N.dk spiste
på restauranten i februar 2012
Venlig og hyggelig lille restaurant! Venlig betjening og selv om de var løbet tør for en del ting til flere af deres drinks på menukortet (skidt pyt, bobler havde de til gengæld), og vinen var meget kold og det trak fra vinduerne, så var maden fantastisk, stemningen superromantisk og der var hyggelig atmosfære. Alt blev serveret i passende tempo og priserne er ganske rimelige. Kreativt menukort - havde en dejlig aften og de huskede naturligvis selv at trække rabatten fra regningen. Anbefales.
Hyggelig intim restaurant. Fin betjening. Eneste (lille) øv var at 'rødfisken' var udsolgt, hvilket er lidt synd, når kortet ikke er for bredt. Men maden og vinen var fin. Vi kommer gerne igen (når børnene bliver passet - for stedet er ikke egnet til børn)
Skøn aften hos Fru Heiberg. Af Christina Nielsen (København Ø) som via R2N.dk spiste
på restauranten i januar 2012
Fru Heiberg er en lille hyggelig restaurant, med god mad og venlig samt opmærksom betjening.
Vi kommer helt sikkert igen!
Blogger anmeldelse Af Mette Vilstrup (København Ø) som via R2N.dk spiste
på restauranten i januar 2012
Super god oplevelse. Læs mere på bloggen frkvilstrup.blogspot.com
God betjening god vejledning vedr. vin valg og meget velsmagende mad.
Som altid perfekt Af Henrik Agerkvist Pe (København V) som via R2N.dk spiste
på restauranten i januar 2012
Super hyggeligt, med venlig og kyndig vejledning i sammensætningen af mad og vin.
Underligt at det er til at få bord for maden er lækker og flot andrettet med en velbalaceret smag.
Udmærket dansk bistro - meget sød betjening Af Maja (Frederiksberg C) som via R2N.dk spiste
på restauranten i december 2011
Det var super hyggeligt sted. Meget intimt man sideer tæt. Alt maden var virkelig god...langt over forventning. (Der kom en gruppe på 4 modne damer der virkelig havde nej hatten på da de kom og skulle bestille.....De komplimenterede maden i en sådan grad at det næsten var helt komiskt ift da de kom. Tjeneren var cool på sin helt egen måde.Eneste lille anke var at der kom lidt stege luft ind i restauranten da vi spiste. Så vi duftede alle af mad da vi kom hjem
:-).
God oplevelse Af gitte (Gentofte) som via R2N.dk spiste
på restauranten i december 2011
Fru Heiberg er et hyggeligt spisested med rigtig god betjening og meget lækker mad - ikke mindst det hjemmebagte brød. Det er især dejligt, at der ikke er et hav retter at vælge imellem. Det eneste minus var, at der ikke var fratrukket 25% på regningen, hvilket vi så selv måtte gøre opmærksom på.
Et hyggeligt lille sted Af thomas (København Ø) som via R2N.dk spiste
på restauranten i november 2011
En lille restaurant med meget hyggelig atmosfære. Vi fik serveret "dagens ret" og synes nok efterfølgende, at prisen var i overkanten. Retten bøfstroganof, en moderne udgave med tilberedt med 4-5 lækre klumper af oksemørbrad, men hvor kødet nok kunne have tålt et halvt minut mere, med grøntsager der var rigtig lækre og sprøde på en god grov og lækker mos, men efter min "moderne" sundheds-mening i en noget for salt sovs - trods dette var det velsmag hele vejen igennem. Tjeneren var flink og opmærksom og vi havde en super rar stund.
Dejligt! Af Heidi (København Ø) som via R2N.dk spiste
på restauranten i november 2011
En hyggelig lille restaurant med stor personlighed, en dejlig uformel stemning og skøn mad!
Intim stemning, lækker mad, mere sauce. Af Ida (København Ø) som via R2N.dk spiste
på restauranten i november 2011
Vores første besøg på Fru Heiberg var en positiv oplevelse. Stemmingen var rar og intim, service fin på trods af at der kun var 1 tjener til hele restauranten. Retterne smagte super godt, dog ville vi gerne have set at der var lidt mere sauce både til hovedret og dessert. Den kan helt sikkert anbefales.
Vi var et par ude for at spise. Jeg havde købt billetter til teater så der var lagt op til en rigtig hyggelig aften. Vi havde bestilt bord til klokken 18:15. Desværre havde vi ikke fået noget mad da klokken var 18:55 og derfor spurgte jeg efter maden, og fik dertil et meget vredt svar, at maden var på vej. da klokken var 19:05 eller lidt over fortæller jeg tjeneren at der nu er gået 50 min. hvor til hun svare: "det kan ikke passe", hvor efter hun går hen og checker hendes reservationliste. Intet siger hun. Jeg fortæller at vi skal videre og at vi enten vil have maden hvis den kom snart til halv pris eller også blev vi nød til at forlade stedet. Tjenere fortæller at det kan de ikke tilbyde og derfor forlod vi stedet som da vi kom, sultene.
Det skal siges at der ikke var andet end 1 bord optaget da vi kom. VIRKELIG SKUFFENDE BETJENING når de nu ikke kan leve op til så små krav som at levere mad inden 1 time.
Fin og hyggelig middag Af Jens Jakob Andersen (København Ø) som via R2N.dk spiste
på restauranten i oktober 2011
Fin og hyggelig middag på god lokation på Østerbro, med intim 2100Ø stemning, garneret med historisk interiør og stemningsfyldt musik.
Kogt torsk hh Stegt flæsk som hovedretter - begge dele gode til prisen. Flæsket reelt og uden for meget fedt - men lige stegt til den tørre side - og sværen var ikke sprød, det er en stor fejl i min optik,.
Deserten var Pære Belle Helene - meget lækkert tilberedt - og kardemommefrø i chokoladen var en interessant krydring.